סובאדה (עיסוי בטן)

"הרחם הוא מרכזה של האשה – ואם הוא יוצא מאיזון, האשה תצא מאיזון פיזי, רגשי ורוחני" (דון אליחיו פנטי)

עיסוי בטן סובאדה היא שיטת טיפול בעלת שורשים עתיקים – אך פחות מוכרת בישראל, לפחות עד לאחרונה. השיטה הגיעה אלינו מתרבות המאיה. מרפאים ומיילדות העבירו את המסורת מדור לדור.

בעשורים האחרונים, התגבשה מחדש המסורת הזו לשיטת טיפול על ידי רוזיטה ארויגו, שלמדה את הטכניקות ממרפאים ממרכז אמריקה. ארויגו ניצלה את הרקע הרפואי שלה בשביל להסביר כיצד הטכניקות עוזרות, ולשמר אותן.

הוסמכתי לטיפול בשיטת ארויגו בשנת 2013 בקורס הראשון שהיה בארץ עם המורה הילארי לוין, אשר בעצמה הוסמכה על ידי רוזיטה ארויגו.בשנת 2020, בעקבות שינויים בארגון העולמי של ארויגו, בחרנו מטפלות השיטה בישראל לצאת לדרך חדשה תחת השם סובאדה שמשמעותו – עיסוי של הבטן והאגן המתבסס על טכניקות עתיקות ממרכז אמריקה.

הטיפול בעיסוי בטן סובאדה מתאים במיוחד לבעיות נשיות הקשורות בפוריות, המחזור החודשי ומערכת העיכול. במסגרת הטיפול נעסה את אזור הבטן והגב התחתון במטרה לשפר את זרימת הדם ולחזק את הרחם. את הטיפול משלים עיסוי עצמי יומיומי של המטופלת בהתאם להדרכה שתקבל, במטרה לשמר את אפקט הטיפול ולהעצים אותו.

רוזיטה ארויגו ואני

יתרונות עיסוי בטן - סובאדה

שיטה זו מטפלת בגורם הראשוני למחלה או לסימפטום, ותומכת בכוח הריפוי והחידוש של הגוף באופן טבעי.
היא משפרת את תפקוד האיברים באמצעות:

אחד היתרונות הבולטים של עיסוי הבטן הוא שטכניקות אלו משיבות בעדינות את הרחם למקומו הטבעי.
הרחם, החצוצרות והשחלות מוחזקים על ידי רצועות. כיווץ יתר או מתיחה של הרצועות יכולים להזיז את הרחם ממקומו הטבעי ולגרום לבעיות רבות – ובהם כאבי מחזור, מחזורים לא סדירים, תסמונת קדם וסתית, כאבי ראש ומיגרנות בזמן הווסת, כאבים בזמן ביוץ, דלקות בדרכי השתן, דלקות ופטריות חוזרות בנרתיק, בעיות פוריות, קושי להרות, הפלות חוזרות, לידות קשות וארוכות, תינוקות שנולדים טרם זמנם, חולשה ונימול ברגליים, עצירות כרונית, בעיות עיכול, תופעות קשות של גיל המעבר וכאבים במהלך קיום יחסי מין.

מה עוד חשוב לדעת?

 • פוריות: חיזוק הרחם, הסדרת המחזור החודשי, עיבוי רירית הרחם, הפלות חוזרות, FSH גבוה, תמיכה במהלך טיפולי פוריות והכנת הגוף להריון
 • גינקולוגיה: כאבי מחזור, PMS – תסמונת קדם וסתית, שחלות פוליציסטיות, אנדומטריוזיס, כאבים בזמן קיום יחסי מין
 • גיל המעבר: איזון הורמונלי, הקלה על גלי חום, טיפול בכאבי גב
 • עיכול: עצירות, שלשול, גזים, נפיחות ומלאות, תסמונת המעי הרגיז

הפגישה הראשונה נמשכת כשעתיים וכוללת:

 • סקירה מקיפה של ההסטוריה הרפואית שלך והצרכים הרפואיים העכשוויים שלך
 • טיפול עיסוי בטן וגב תחתון עם שמן (כשעה)
 • הנחיות לטיפול משלים יומי – עיסוי עצמי שלך בבית כדי לשמר ולהעצים את הטיפול
 • במקרה הצורך המלצות לטיפולים משלימים כמו רפלקסולוגיה, שיאצו, פרחי באך, קומפרס שמן קיק, אמבט אדים וגינלי ועוד

לרוב נשים מופתעות לגלות שהטיפול נעים ומרגיע ביותר. איזור הבטן יכול להיות מאוד רגיש וכאוב בחיי אשה, אבל המגע באיזור זה פעמים רבות הוא מגע מיטיב, נעים ועדין. הטיפול כולל גם עבודה על איזור הגב האמצעי והתחתון, הסקרום ועצם הזנב – וגם באיזורים אלו לרוב המגע מאוד נעים. לעיתים יהיו איזורים יותר רגישים וכואבים, אולם תוך כדי הטיפול אנחנו נמצאות בתקשורת כדי שלא נגיע למצב של כאב בלתי נסבל. 

בטיפולי סובאדה, לאחר הטיפול הראשון, הרבה פעמים יהיו ראקציות כלשהן – החל מתחושות קלות של משהו שמתעורר בבטן התחתונה ועד כאבים, עייפות קשה ומעבר לכך יכולות להיות תגובות ייחודיות לכל אשה. ברוב המקרים כל התגובות יופיעו בטווח של יומיים לאחר הטיפול ויחלפו.

הראקציות הן חלק חשוב מהטיפול כי באופן זה הגוף מעלה לפני השטח את מה שדורש התייחסות וכך מאפשר את הריפוי. מומלץ לקחת יום יומיים לאחר הטיפול בהילוך נמוך יותר כדי לאפשר מנוחה שתתמוך בתהליך. 

 • בזמן הווסת וחמישה ימים לפניה
 • במהלך שישה שבועות לאחר לידה וגינלית או שלושה חודשים לאחר ניתוח קיסרי
 • בטרימסטר הראשון להריון
 • כאשר יש התקן תוך רחמי
 • כאשר יש דלקת פעילה באיזור הבטן והאגן
 • כאשר יש סרטן או חשש לסרטן באיזור הבטן והאגן

לאחר הטיפול הראשון, הטיפולים ייקבעו לרוב לפי הצורך. במקרים מסוימים יהיה צורך להגיע לטיפול פעם בשבוע בהתחלה. לאחר סדרת טיפולים אפשר לרווח לפעם בשבועיים או יותר. יהיו מקרים שטיפול אחד או שניים והמשך עבודה עצמית זה מה שיתאים. ולעיתים מה שיתאים זה טיפול כל שבועיים או חודש או יותר. 

אני יכולה לעיתים להמליץ מהנסיון שלי, אבל גם יודעת שלכל אחת יש ידע פנימי לגבי מה שמתאים לה. אני תמיד משתדלת להיות קשובה ולתת את האפשרויות והחופש לבחור.

אם את מתכננת להרות, יש להתייעץ איתי טלפונית לגבי המועד המתאים ביותר לטיפול.

** ישנה חשיבות גדולה לביצוע הטיפול המשלים היומי בבית לשם העצמת יעילות הטיפול.

כדאי לקרוא על תזמון ההגעה לטיפול ראשון בסובאדה – עיסוי בטן בשיטת ארויגו וטיפולי פוריות.
אם זה לא הטיפול הראשון שלך בסובאדה – צרי איתי קשר כדי לבדוק מתי הכי מתאים לעשות את הטיפול